Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer defibrinated horse blood, emb levine agar, macconkey agar 500gm, ec broth 500gm, lauryl tryptose broth 500gm and baird parker agar + rpf suppl. 90 ml.
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Size | 500ml |
| Category | Simple Media |
| Volume | 5ml |
| Colour | Blood Red |
₹ 5200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 500 g |
| Final pH | 7.2+-0.2 (25 DegreeC) |
| Form | Powder |
| composition | Agar Dipotassium Hydrogen Phosphate |
| Manufacturer | Nutri Select Plus |
| Application | Agriculture Bioburden Testing Clinical Testing |
₹ 15800 / Piece Get Latest Price
| Media Type | powder |
| Application | Cell Culture |
| Pack Size | 500gm |
| Grade | Medicine Grade |
| Packaging Size | 500 gm |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
₹ 8900 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Dehydrated Powder |
| Application | General Culture |
| Pack Size | 500gm |
| Physical State | Powder |
| Category | Special Media |
₹ 16500 / Pack Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Usage/Application | MICROBIOLOGY LAB |
| Packaging Size | 500GM |
| Category | Special Media |
₹ 14000 / Kg Get Latest Price
| Grade | Food Grade |
| Gel Strength | 600 g/cm2 |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Application | Confectionery |
| Color | Off White |
| Moisture | < 12% |
| Packaging Type | Bag |
| Origin | India |
| Packaging Size | 50 gm |
| Pack Size | 500 g |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Ph Range | Ph 4 |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | cool pack |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Size | 500fm |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Ph Range | Ph 9 |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | cool pack |
| Usage/Application | Laboratory |
| Packaging Size | 500g |
₹ 9899 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6877 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7799 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 5999 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7899 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7899 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 5600 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 9099 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7899 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 5900 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Box |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 8699 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6899 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | strip |
| Packaging Type | Box |
| Grade Standard | Research Grade |
| Purity | 99.9 % |
| Storage Temperature | -20 degree c |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | strip |
| Packaging Type | Box |
| Grade Standard | Research Grade |
| Purity | 99.9 % |
| Storage Temperature | -20 degree c |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | STRIP |
| Packaging Type | Box |
| Grade Standard | Research Grade |
| Purity | 99.9 % |
| Storage Temperature | -20 degree c |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | STRIP |
| Packaging Type | Box |
| Grade Standard | Research Grade |
| Purity | 99.9 % |
| Storage Temperature | -20 degree c |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | STRIP |
| Packaging Type | Box |
| Grade Standard | Research Grade |
| Purity | 99.9 % |
| Storage Temperature | -20 degree c |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
Ram Bhajan Dwivedi (CEO)
S R Group
Ground Floor, D-17/103, Sector -3, Maharaja Agrasen Dharamshala Sector 3
New Delhi - 110085, Delhi, India