Wholesale Trader of a wide range of products which include pycard polyclonal antibody, 20ul polyclonal antibody, affinity bioscience antibody, tbp polyclonal antibody 100ul, histone h3 polyclonal antibody 100 ul and p-estrogen receptor alpha (ser167) antibody.
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | research |
| Strength | 0.1mg |
| Packaging Size | 1 ml |
| Brand | PYCARD Polyclonal Antibody |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Product Type | Finished Product |
| Dose | PYCARD Polyclonal Antibody |
| Dose/Strength | PYCARD Polyclonal Antibody |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 1 ml |
| Brand | Sigma Aldrich |
| Packaging Type | Vial |
| Product Type | Finished Product |
| Biological Source | Rabbit |
| Clonality | Polyclonal |
| Isotype | Igg |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 1 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Product Type | Finished Product |
| Biological Source | Rabbit |
| Quality Level | 200 |
| Form | Buffered Aqueous Solution |
₹ 20000 / Vial Get Latest Price
| Antibody Type | Polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Service Stage | Immunization Only |
| Packaging Size | 100ul |
| Antigen Type | Protein |
| Application | ELISA |
| Purification Method | Protein G |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 20000 / Vial Get Latest Price
| Antibody Type | Polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Service Stage | Immunization Only |
| Packaging Size | 100ul |
| Antigen Type | Protein |
| Application | ELISA |
| Purification Method | Protein G |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Antibody Type | Polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Service Stage | Immunization Only |
| Antigen Type | Protein |
| Application | ELISA |
| Purification Method | Protein G |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Antibody Type | Polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Service Stage | Immunization Only |
| Antigen Type | Protein |
| Application | ELISA |
| Purification Method | Protein G |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Antibody Type | Polyclonal |
| Host Species | Rabbit |
| Service Stage | Immunization Only |
| Antigen Type | Protein |
| Application | ELISA |
| Purification Method | Protein G |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-Estrogen |
| Strength | 100ul |
| Brand | affinity |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Manufacturer | Roche |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial in Box |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-Estrogen |
| Strength | 100ul |
| Brand | affinity |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Manufacturer | Roche |
| Storage | Refrigerated |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Laminin 2 alpha |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Lamin B1 |
| Strength | 100ul |
| Brand | affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | FAS Mouse |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 0.1 ml |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Storage | Refrigerated |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | ATF2 Mouse |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 0.1 ml |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Storage | Refrigerated |
₹ 37500 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Anti-Mouse/Human CXCL12 Antibody (K15C) |
| Strength | 1mg |
| Brand | Medchem express |
₹ 37000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Anti-Human/Monkey CXCR4 Antibody (12G5) |
| Strength | 1mg |
| Brand | Medchem express |
₹ 22400 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
Anti-hIL-29-mIgG1 is a monoclonal antibody (mAb) targeting human interleukin 29 (hIL-29).
It was previously extracted from hybridoma cells (clone 6A11). It is now expressed and produced in Chinese hamster ovary (CHO) cells, ensuring reliability and lot-to-lot reproducibility. This antibody has been selected for its ability to efficiently neutralize the biological activity of hIL-29. Since mice lack an active IL-29 gene, there is no cross-reactivity.
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Flotillin-1 Mouse mAb |
| Strength | 100 ul |
| Brand | Elk Biotechnology |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | HSP27 Mouse mAb |
| Strength | 100 ul |
| Brand | Elk Biotechnology |
₹ 31000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | TTR (5A11) Mouse mAb |
| Strength | 100 ul |
| Brand | Elk Biotechnology |
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | JAK2 (9B4) Mouse mAb |
| Strength | 100 ul |
| Brand | Elk Biotechnology |
₹ 34000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Anti-Human/Monkey CXCR4 Antibody (12G5) |
| Strength | 1mg |
| Brand | Medchem express |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ul |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
Ram Bhajan Dwivedi (CEO)
S R Group
Ground Floor, D-17/103, Sector -3, Maharaja Agrasen Dharamshala Sector 3
New Delhi - 110085, Delhi, India