Our range of products include rami 1640 medium, tris-mops-sds powder 1 l of 1, tris-glycine-sds powder 1 l of 1, gelhp protein gel (tris-gly, 10%, 10 well), gelhp protein gel (tris-gly, 10%, 15 well) and gelhp protein gel (tris-gly, 15%, 10 well).
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Ready Liquid |
| Application | General Culture |
| Pack Size | 100 g |
| Target Organism | Bacteria |
| Grade | Bacteriological |
| Brand | HiMedia |
| Form | Ready Liquid |
| Sterility | Sterile |
| Shelf Life | 2 Years |
| Storage Temp | 2-8 C |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| pH Level | 7.4 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | TBE |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| pH Level | 7.4 ph |
| Packaging Type | Kit |
| Concentration | 10X |
| Grade Standard | Research Grade |
| Buffer Formulation | TBE |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Gel |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Laboratory Grade |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Gel |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 10500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Gel |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| pH Level | 7.4 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | TBE |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| pH Level | 7.4 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | TBE |
₹ 11250 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 ml |
| Growth Area | 75 |
| Cap Style | Plug |
| Material | Ps |
| Total Volume | 250 |
| Surface Treatment | Yes |
| Sterile | Yes |
| Packaging | 5 |
₹ 72000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Bottle |
| Physical state | Solid |
| Appearance | Crystalline |
| Colour | White |
| Odour | Odourless. |
| Odour Threshold | No Information Available |
₹ 11500 / Piece Get Latest Price
| pH Level | 7.4 ph |
| Concentration | 10X |
| Buffer Formulation | TBE |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Gel |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Physical Form | Liquid |
| Brand | ELABSCIENCE |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Grade Standard | Research Grade |
| Packaging Type | Kit |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Automation | Semi Automatic |
| Brand | Sigma Aldrich |
| Assays | Clinical Chemistry |
| Biological Source | Bovine Pancreas |
| Quality Level | 100 |
| Form | Lyophilized |
| Packaging | 100mg |
| Manufacturer | Roche |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 96 Tests |
| Target Analyte | s |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | Serum |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
₹ 7689 / Piece Get Latest Price
| Working Volume | 0.1 ml |
| No. of Well | 4 Well |
Ram Bhajan Dwivedi (CEO)
S R Group
Ground Floor, D-17/103, Sector -3, Maharaja Agrasen Dharamshala Sector 3
New Delhi - 110085, Delhi, India