Our range of products include mouse pdgfab(platelet derived growth factor ab) elisa kit, human sema6b(semaphorin 6b) elisa kit, mouse rps6ka3(ribosomal protein s6 kinase alpha 3) elisa kit, binding buffer for genejet gel extraction kit, human 7-dehydrocholesterol reductase elisa kit and human atrial natriuretic factor elisa kit.
₹ 25400 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Type | Direct ELISA |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Brand | Elabscience |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 25500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Type | Direct ELISA |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 25500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 10700 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Cloning |
| Sample Type | Human sample |
| Turnaround Time | 24 hours |
| Target Type | DNA,RNA |
| Detection Method | Gel based |
| Accreditation | NABL |
| Data Output | Raw data |
| Service Mode | Contract service |
| Platform | ABI |
| Client Segment | Research lab |
₹ 49500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Brand | Elabscience |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 51000 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 51000 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 51000 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 51000 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 20100 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | research grade |
| Cas Number | 50-81-7 |
| Chemical Formula | C6H12O6 |
| Purity | 99.9 % |
| Storage Temperature | -20 degree c |
| Sensitivity | 0.06 eu/ml |
| Classification | Primary Standards |
| Molecular Weight | 54.94 g/mol |
₹ 10572 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Cloning |
| Sample Type | Human sample |
| Turnaround Time | 24 hours |
| Target Type | DNA,RNA |
| Detection Method | Gel based |
| Accreditation | NABL |
| Data Output | Raw data |
| Service Mode | Contract service |
| Platform | ABI |
| Client Segment | Research lab |
₹ 51000 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Purity | 98% |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Laboratory |
| Model | 380 |
| Dimensions | 20 x 10 x 12 cm |
| Packaging Size | 1 L |
| Weight | 100g |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| ICMR Approved | Yes |
| Packagint Type | Box |
| Form | Liquid |
| Quality Level | 300 |
| Shipped In | Dry Ice |
₹ 8250 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | Bottle |
| Form. | Homogeneous powder |
| Solubility | 42.23g |
| Gel Strength | Firm |
| Purpose | Non-selective isolation |
₹ 16800 / Pack Get Latest Price
| Grade | Microbiology Grade |
| Gel Strength | Firm (comparable to 1.5% Agar gel) |
| Mesh Size | 100-150 Mesh |
| Application | Isolation and differentiation of Gram-negative enteric bacteria (E. coli). |
| Color | Reddish-purple |
| Moisture | < 5% |
| Target Analyte | EMB |
| Pack Size. | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | Serum |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
₹ 16900 / Kg Get Latest Price
| Grade | reagent grade |
| Gel Strength | Firm (comparable to 1.5% Agar gel) |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Application | Confectionery |
| Color | Light Yellow |
| Moisture | <5% |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Assay Principle | Sandwich |
| Species Reactivity | Human |
| Pack Size. | 96 Tests |
| Target Analyte | Kligler |
₹ 28000 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Type | Direct ELISA |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum ,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Usage/Application | Clinic |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 25000 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Type | Direct ELISA |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | Serum |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | ATP-binding cassette |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Brand | Elabscience |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30600 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | lipoteichoic acids |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Brand | Elabscience |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30100 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | Protein Induced Vitamin K |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma ,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Brand | Elabscience |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | Alpha Synuclein |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | Transforming Growth |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | Fibroblast Growth Factor |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30499 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | brain-derived |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | Interleukin 35 |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | Interferon Alpha |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 15000 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | C1q And Tumor Necrosis Factor |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 15000 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | Nerve Growth Factor |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 25800 / Kit Get Latest Price
| Type | Direct ELISA |
₹ 25700 / Kit Get Latest Price
| Type | Direct ELISA |
₹ 25000 / Kit Get Latest Price
| Type | Direct ELISA |
| Usage/Application | Clinic |
| Sterile/ Non Sterile | Sterile |
₹ 25000 / Kit Get Latest Price
| Type | Direct ELISA |
₹ 25000 / Kit Get Latest Price
| Type | Direct ELISA |
₹ 25000 / Kit Get Latest Price
| Type | Direct ELISA |
₹ 25000 / Kit Get Latest Price
| Type | Direct ELISA |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Test Format | Dipstick |
| Number of Tests | 25 Tests |
| Packaging Type | Box |
| Analyte / Disease Tested | Dengue |
| Sample Type | Blood |
| Usage/Application | Laboratory |
| ICMR Approved | Yes |
| Result Time | 15 mins |
| Methodology | Immunochromatography |
The Erba SGOT (AST) Reagent is a high-quality diagnostic reagent used for the quantitative determination of Serum Glutamate Oxaloacetate Transaminase (SGOT/AST) in human serum and plasma. AST is an important enzyme found in the liver, heart, muscles, and other tissues, and its measurement is essential for evaluating liver function, cardiac health, and muscle damage.
This reagent is based on the IFCC kinetic method, where AST catalyzes the transfer of an amino group from L-aspartate to α-ketoglutarate, forming oxaloacetate and glutamate. The oxaloacetate produced is further reduced in a coupled enzymatic reaction involving NADH oxidation, and the decrease in absorbance is measured spectrophotometrically.
₹ 25000 / Kit Get Latest Price
| Type | Direct ELISA |
₹ 25500 / Kit Get Latest Price
| Type | Direct ELISA |
Ram Bhajan Dwivedi (CEO)
S R Group
Ground Floor, D-17/103, Sector -3, Maharaja Agrasen Dharamshala Sector 3
New Delhi - 110085, Delhi, India