Providing you the best range of human cardiac isoform of tropnin t (ctnt) elisa kit, covid 19 nucleocapsid (np) igg coronavirus, elisa kit, acinetobacter baumannii-rt pcr kit, astrovirus - rt pcr kit, bifidobacteria-rt pcr kit and clostridium tetani-rt pcr kit with effective & timely delivery.
₹ 49500 / Kit Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 30199 / Piece Get Latest Price
| Target Analyte | COVID 19 Nucleocapsid |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | seru,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Brand | Elabscience |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | N Gene, Multiple Gene, E Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | SERUM,PLASMA, blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | HEX, Cy5, FAM, ROX |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Roche, Agilent, Applied Biosystems, Qiagen, Bio Rad |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | Multiple Gene, E Gene, N Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | Cy5, HEX, FAM, ROX |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Applied Biosystems, Qiagen, Agilent, Bio Rad, Roche |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | E Gene, Multiple Gene, N Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | SERUM,PLASMA,BLOOD |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | ROX, HEX, FAM, Cy5 |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Roche, Agilent, Bio Rad, Qiagen, Applied Biosystems |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | Multiple Gene, E Gene, N Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | SERUM,PLASMA,BLOOD |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | HEX, ROX, Cy5, FAM |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Agilent, Qiagen, Applied Biosystems, Roche, Bio Rad |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | E Gene, Multiple Gene, N Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | Serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | Cy5, ROX, HEX, FAM |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Qiagen, Roche, Agilent, Bio Rad, Applied Biosystems |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | N Gene, Multiple Gene, E Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | HEX, Cy5, FAM, ROX |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Qiagen, Roche, Applied Biosystems, Bio Rad, Agilent |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | E Gene, Multiple Gene, N Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | ROX, Cy5, HEX, FAM |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Roche, Qiagen, Applied Biosystems, Agilent, Bio Rad |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | E Gene, N Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | Serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | ROX, HEX, Cy5, FAM |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Qiagen, Roche, Applied Biosystems, Bio Rad, Agilent |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | E Gene, N Gene, Multiple Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | SERUM,PLASMA,BLOOD |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | Cy5, ROX, FAM, HEX |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Applied Biosystems, Bio Rad, Roche, Agilent, Qiagen |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | E Gene, N Gene, Multiple Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | Serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | HEX, ROX, FAM, Cy5 |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Bio Rad, Agilent, Applied Biosystems, Roche, Qiagen |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Analyte | Troponin T Type 2 |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Format | 96-well Plate |
| Storage Condition | 2-8°C |
₹ 36000 / Piece Get Latest Price
| ICMR Approved | Yes |
| Number of Reactions(Preps)/Kit | 124 |
| Brand | Seegene |
| Test Time | 30 min |
| Disease | Corona |
| Sample Type | Nasal And Oral Swab |
₹ 25500 / Box Get Latest Price
| Target Analyte | HBsAg |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Target Analyte | Culex |
| Pack Size | 96 Tests |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
₹ 27500 / Kit Get Latest Price
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Assay Principle | Sandwich |
| Species Reactivity | Human |
| Pack Size | 96 Tests |
| Target Analyte | comet |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Anti-hRANKL-hIgG2 is a biosimilar antibody of Denosumab, a therapeutic antibody that targets the hum |
| Strength | 100 ug |
| Brand | invivogen |
Anti-hRANKL-hIgG2 comprises the variable region of Denosumab and the IgG2 constant region of Denosumab with high effector functions.
This antibody can be used with HEK-Blue™ RANKL cells for screening and neutralization assays to block recombinant human RANKL -induced signaling
₹ 13901 / Piece Get Latest Price
| Brand | Arba |
| Pack Size | 2 x 50 ml |
| Method | IFCC |
| Reagent Format | Liquid (Ready-to-use) |
| Linearity | 1200 U/L |
| Sample Type | Serum |
| Target Analyte | Fast AP Alkaline |
| Species Reactivity | Human |
| Assay Principle | Sandwich |
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
Fast AP Alkaline phosphotase 1000 unit
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Assay Type | troponin T type 2 cardic |
| Test Method | 96 test |
| Sample Type | human |
₹ 52000 / Box Get Latest Price
| Assay Type | Qualitative |
| Test Method | Rapid Card |
| Sample Type | Whole Blood |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Testing |
| Testing Type | Quality Control Testing |
| Sample Type | Chemicals |
| Test Location | Laboratory |
| Minimum Sample Size | 50ul |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Testing |
| Testing Type | Quality Control Testing |
| Sample Type | Chemicals |
| Test Location | Laboratory |
| Minimum Sample Size | 50ul |
Ram Bhajan Dwivedi (CEO)
S R Group
Ground Floor, D-17/103, Sector -3, Maharaja Agrasen Dharamshala Sector 3
New Delhi - 110085, Delhi, India