Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer defibrinated sheep blood, chromogenic agar media, brain heart infusion agar, brain heart infusion broth, listeria oxford agar base and bacillus cereus agar base (mossel) 500g.
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Ready Liquid |
| Application | General Culture |
| Pack Size | 100ml |
| Target Organism | Bacteria |
| Grade | Bacteriological |
| Brand | HiMedia |
| Form | Ready Liquid |
| Sterility | Sterile |
| Shelf Life | 2 Years |
| Storage Temp | 2-8 C |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Category | Simple Media |
| Product Category | Plates |
| Brand | Millipore |
| Physical Form | Plate |
| Sterility | Non Sterile |
₹ 12000 / Bottle Get Latest Price
| Physical State | Powder |
₹ 12000 / Bottle Get Latest Price
| Physical State | Powder |
₹ 17620 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 500 g |
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6788 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7899 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 5999 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 5999 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 5799 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6699 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Powder |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 45500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
New chromogenic medium for detection and enumeration of E. coli and coliform bacteria in water, according to ISO 9308-1
Chromatic™ Coliform Agar ISO is the new culture medium for enumerating coliform bacteria and E. coli in water samples with low bacterial background flora to replace Lactose TTC agar in accordance to the ISO 9308-1 (effective on Sept 16th, 2014).
₹ 41000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Dehydrated Powder |
| Physical State | Liquid |
| Application | General Culture |
| Packaging Type | Kit |
| Pack Size | 100 mg |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Physical State | plate |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Assay Content | plate |
| Packaging Type | Kit |
| Grade | research grade |
| Grade Standard | Research Grade |
| Foaming Grade | kit |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Grade | research grade |
| Packaging Type | Kit |
| Gel Strength | plate |
| Grade Standard | Research Grade |
| Mesh Size | kit |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Grade | research grage |
| Packaging Type | Kit |
| Gel Strength | plate |
| Grade Standard | Research Grade |
| Mesh Size | kit |
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Ready Liquid |
| Application | Clinical |
| Pack Size | 20plates |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Ready Liquid |
| Application | Clinical |
| Pack Size | 20plates |
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Ready Liquid |
| Application | Clinical |
| Pack Size | 20PLATES |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Ready Liquid |
| Application | Clinical |
| Pack Size | 20PLATES |
₹ 4200 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Ready Liquid |
| Application | Clinical |
| Pack Size | 20PLATES |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Media Type | Ready Liquid |
| Application | Clinical |
| Pack Size | 20PLATES |
₹ 16800 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 500 g |
₹ 5899 / Kg Get Latest Price
| Grade | Microbiology Grade |
| Physical State | Powder |
| Gel Strength | 600 g/cm2 |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Grade Standard | Research Grade |
| Packaging Type | Kit |
Ram Bhajan Dwivedi (CEO)
S R Group
Ground Floor, D-17/103, Sector -3, Maharaja Agrasen Dharamshala Sector 3
New Delhi - 110085, Delhi, India