Wholesale Trader of a wide range of products which include turbofect transfection reagent, genomic dna purification kit, vertical gel electrophoresis unit, ecl substrate blot detection, clostridium difficile a-rt pcr kit and coronavirus hku1-rt pcr kit.
₹ 40500 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Service Type | Cloning |
| Physical Form | Liquid |
| Sample Type | Human sample |
| Brand | Qualigens |
| Turnaround Time | 24 hours |
| Cas Number | 64-17-5 |
| Target Type | DNA,RNA |
| Packaging Size | 50ml |
| Detection Method | Gel based |
| Chemical Formula | H2SO4 |
| Accreditation | NABL |
| Data Output | Raw data |
| Service Mode | Contract service |
| Platform | ABI |
| Client Segment | Research lab |
₹ 28308 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Cloning |
| Sample Type | Human sample |
| Turnaround Time | 24 hours |
| Target Type | DNA,RNA |
| Detection Method | Gel based |
| Accreditation | NABL |
| Data Output | Raw data |
| Service Mode | Contract service |
| Platform | ABI |
| Client Segment | Research lab |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Orientation | Vertical |
| Dimensions | 15 x 18 x 15 cm |
| Gel Size | 8 x 7cm |
| Buffer Required | 150ml |
| Platinum Electrodes | 2 Nos |
| Wires | Black And Red |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Laboratory |
| Features | Highest sensitivity |
| Sensitivity | Low picogram |
| Working Solution Stability | 1hr |
| Signal Duration | 1 - 2hr |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | Multiple Gene, N Gene, E Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | FAM, Cy5, ROX, HEX |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Applied Biosystems, Roche, Bio Rad, Qiagen, Agilent |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | Multiple Gene, E Gene, N Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | ROX, Cy5, HEX, FAM |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Qiagen, Bio Rad, Roche, Applied Biosystems, Agilent |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | Multiple Gene, N Gene, E Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | serum,plasma,cell culture |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | ROX, HEX, FAM, Cy5 |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Applied Biosystems, Qiagen, Agilent, Roche, Bio Rad |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | Multiple Gene, E Gene, N Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | Serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | ROX, HEX, Cy5, FAM |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Roche, Applied Biosystems, Agilent, Qiagen, Bio Rad |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | N Gene, Multiple Gene, E Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 48 Test Kit |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | serum,plasma,blood |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | Cy5, FAM, ROX, HEX |
| Shelf Life | 12 Month |
| Approval | ICMR Approved |
| Instrument Brand | Bio Rad, Roche, Qiagen, Applied Biosystems, Agilent |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Orientation Type | Horizontal |
| Equipment Subtype | Mini |
| Automation Level | Fully Automated |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimensions | 8 x 7 x 7 cm |
| Operating Temperature | 40 degree c |
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | STRIP |
| Packaging Type | Box |
| Grade Standard | Research Grade |
| Purity | 99.9 % |
| Storage Temperature | -20 degree c |
₹ 16000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 17000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 63000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Human IgG, Fc fragment 1.0 mg |
| Strength | 1.0mg |
| Brand | jackson |
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Target Gene | E Gene |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 96 Test Kit |
₹ 18900 / Piece Get Latest Price
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Size | 50 ml |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Polypropylene |
| Sterile/ Non Sterile | Non Sterile |
| Usage/Application | Laboratory |
| Quality Level | 200 |
| Product Line | Multiscreen |
| Manufacturer | Multiscreen |
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Imaging type | Chemiluminescence |
| Camera resolution | 5 MP |
| Detection range | UV 254 nm |
| Transilluminator size | 21x26 cm |
| Excitation source | UV LED |
| Software | Advanced analysis, Basic analysis |
| Data interface | USB |
| Door type | Front door |
₹ 90000 / Piece Get Latest Price
| Ice Type | Flake |
| Cooling System | Water cooled |
| Mounting | Floor mounted |
| Application | Fish storage |
| Power | 500 W |
| Phase | Three phase |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed | 5000 rpm |
| Max RCF | 2000 g |
| Rotor Type | Swing Out Rotor |
| Tube Capacity | 8 x 15 ml |
| Max Volume | 250 ml |
| Refrigeration | Non Refrigerated |
| Speed Control | Microprocessor |
| Display Type | Analog Dial |
₹ 19000 / Piece Get Latest Price
| Application | Analytical Chromatography / HPLC |
| Phase | C18 |
| Column chemistry | C18 (Octadecyl Silane) |
| Column length | 250 mm |
| Inner diameter | 4.6 mm |
| Particle size | 5 µm |
| Pore size | 100 Å |
| pH range | 2 8 |
₹ 4800 / Pack Get Latest Price
| Capacity | 10 ul |
| Brand | Neptune |
| Material | High Density Polyethylene Filter |
| Tip Type | S3 |
| Packaging | Pre-Sterile |
| Part | BT100 |
| Tip Composition | Neptune pipette tips are made of virgin polypropylene |
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Feature | Accuracy |
| Manufacturer | Benchmark Scientific |
| Size | 10.2 .x 14.2 .x 9.9 in. |
| Weight | 16lb |
| Packaging | Pkg Of 1 |
₹ 13899 / Piece Get Latest Price
| No. of Well | 8 Well |
| Well Volume | 0.5ml |
₹ 13879 / Piece Get Latest Price
| Growth Area | 25 cm2 |
| Capacity | 20 ml |
| Surface Treatment | Non Treated |
| Cap Type | Plug Seal Cap |
| Material | Polycarbonate |
| Sterility | Non Sterile |
| Flask Shape | T Flask |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Max Speed | 15000rpm |
| Max Volume | 15 ml |
| Rotor Type | Angle Rotor |
| Refrigeration | Refrigerated |
| Speed Control | Microprocessor |
| Application | Research |
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Chamber Volume | 304ss |
| Mount Type | Vertical |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Chamber Material | Stainless Steel 304 |
| Max Temperature | 121 C |
| Power Supply | 220 V AC |
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Sample Type | Serum |
| Assay Principle | Sandwich |
| Species Reactivity | Human |
| Pack Size | 96 Tests |
| Target Analyte | Hot |
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Orientation | Vertical |
| Working Width | 2 ft |
| Cleanroom Class | ISO 5 |
| Filter Type | HEPA H13 |
| Material | SS304 |
| Blower Type | Centrifugal |
₹ 14890 / Piece Get Latest Price
| Ladder Range | 100 bp |
| Target Gene | E Gene |
| Fragment Type | DNA Ladder |
| Assay Type | Singleplex |
| Kit Size | 96 Test Kit |
| Pack Size | 1ml |
| ICMR Approved | Yes |
| Result Time | 60 Min |
| Sample Type | Nasopharyngeal Swab |
| Loading Dye | With Dye |
| Storage Temp | -20 C |
| Detection Channel | HEX |
We are engaged in offering a wide range of 10 nm dNTP Mix to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Equipment Type | Centrifuge |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Application | College Lab |
| Body Material | Stainless Steel |
| Power Supply | 110 V AC |
| Brand | liofilchem |
| Usage Mode | Intermittent |
₹ 869 / Piece Get Latest Price
| Well count | 1 Well |
| No. of Well | 4 Well |
| Surface type | Tissue Culture |
| Plate material | High-quality Polystyrene |
| Plate color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Lid type | Vent lid |
| Working Volume | 0.1 ml |
₹ 600000 / Piece Get Latest Price
| Imaging type | UV gel doc |
| Camera resolution | 5 MP |
| Detection range | UV 302 nm |
| Transilluminator size | 21x26 cm |
| Excitation source | UV LED |
| Software | Advanced analysis |
| Data interface | USB |
| Door type | Side door |
₹ 25800 / Piece Get Latest Price
| Physical Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Packaging Size | 0.75 ml |
| Cas Number | 7732-18-5 |
| Chemical Formula | NaCl |
| Purity | 99.99 % |
Transfection reagent
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 150 L |
| Type | Vertical Freezer |
| Door Type | Single Door |
| Temperature Range | -18 to -22 C |
| Application | Pharma Storage, Lab Use |
| Power Consumption | 250 W |
| Body Material | PCM |
| Refrigerant | R600a |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Basket Included | No Basket |
₹ 1275 / Piece Get Latest Price
| Surface type | TC treated |
| Plate material | Polystyrene |
| Plate color | Clear |
| Sterility | Sterile |
| Lid type | Low evap lid |
| Working Volume | 1.5ml |
| Well count | 6 well |
| No. of Well | 4 Well |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Intended Use | Research Use Only (RUO) |
| Sample Type | Serum |
| Assay Principle | Sandwich |
| Species Reactivity | Human |
| Pack Size | 96 Tests |
| Target Analyte | Spectrophotometer |
Ram Bhajan Dwivedi (CEO)
S R Group
Ground Floor, D-17/103, Sector -3, Maharaja Agrasen Dharamshala Sector 3
New Delhi - 110085, Delhi, India