Providing you the best range of alexa fluor linked antibody, goat anti-mouse igg ap, goat anti-rabbit igg fluor594, urea-arginine screen 20 test liofilchem, human baff antibody - belimumab biosimilar 100 ug and human cd40l antibody - frexalimab biosimila 100 ug with effective & timely delivery.
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Vial |
| Brand | Alexa Fluor |
| Species Reactivity | Rabbit |
| Form | Liquid |
| Class | Polyclonal |
| Type | Secondary Antibody |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Test Type | Biochemistry |
| Analyte | Glucose |
| Pack Size | 2x50mL |
| Test Format | Biochemistry Kit |
| Form | Liquid |
| Methodology | Kinetic |
| Application | Biochemistry |
| Instrument Compatibility | Semi-Automated |
| Specimen Type | Serum |
| Reagent State | Liquid Stable |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Analyte | Glucose |
| Pack Size | 2x50mL |
| Test Format | Biochemistry Kit |
| Instrument Compatibility | Semi-Automated |
| Methodology | Kinetic |
| Application | Biochemistry |
₹ 18000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 22400 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 22400 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 22400 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 22400 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
₹ 30000 / Piece Get Latest Price
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Kit |
| Grade Standard | Research Grade |
InvivoGen provides a recombinant fully mouse anti-mouse IL-1α-mIgG1 monoclonal antibody (mAb) that was previously extracted from hybridoma. It is now expressed and produced in Chinese hamster ovary (CHO) cells, ensuring reliability and lot-to-lot reproducibility. Thereby, common hybridoma-related drawbacks such as the generation of non-relevant mAbs containing aberrant light chains are avoided [1].
The sequence of Anti-mIL-1α-mIgG1 is 100% murine (constant and variable regions), as the original clone (clone 6H7) was raised in mice using a proprietary method. This feature allows for reduced immunogenicity and risks of fatal hypersensitivity reactions upon repeated mAb injections into mice [2-4]. Anti-mIL-1α-mIgG1 neutralizes the precursor and mature form of mIL-1α.
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-LKB1 (Thr189) Antibody |
| Strength | 0.1 ml |
| Brand | affinity |
| Packaging Size | 0.1 ml |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Manufacturer | Roche |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Bovine IgG, whole molecule 1.0 mg |
| Strength | 1.0mg |
| Brand | jackson |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Solution |
| Vial Volume | 1 vial |
| Manufacturer | Roche |
| Storage | 2–8°C |
| Packaging Type | Vial Pack |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | mouse igG |
| Strength | 1.0mg |
| Brand | jackson |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Vial |
| Vial Volume | 1 vial |
| Manufacturer | Roche |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial in Box |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-Caldesmon (Ser789) Antibody |
| Strength | 1.0 MG |
| Brand | Rituxan |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Vial |
| Vial Volume | 1 vial |
| Manufacturer | Roche |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial in Box |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Normal Bovine Serum 2.0 ml |
| Capacity | 10 ml |
| Strength | 2.0ml |
| Material | Glass |
| Brand | jackson |
| Bottle Shape | Round |
| Indication | Breast Cancer |
| Closure Type | Glass Dropper |
| Route of Administration | IV |
| Color | Amber |
| Form | Injection |
| Finish | Glossy |
| Neck Size | 15 mm |
| Vial Volume | 1 vial |
| Usage | Face Serum |
| Manufacturer | Roche |
| Printing Method | Screen Print |
| Storage | Refrigerated |
| Uv Protection | Yes |
| Packaging Type | Vial in Box |
₹ 32500 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Rabbit IgG, Fab fragment 2.0 mg |
| Strength | 1.0 mg |
| Brand | Jackson |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Vial |
| Vial Volume | 1 vial |
| Manufacturer | Roche |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial in Box |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 0.1 ml |
| Brand | HRP |
| Packaging Type | Bottle |
| Product Type | Finished Product |
| Host Species | Goat |
| Target Species | Rabbit |
| Purification | Immunoaffinity Chromatography |
| Buffer | Sodium Phosphate |
| Applications | Wb Ihc Icc |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | P-CCR5 |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | P-EPS15 |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | P-TRPV4 |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 22999 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-PLCG2 |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Storage | 2–8°C |
| Packaging Type | Bottle |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | P-EGFR |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | P-EGFR |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23500 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-EGFR |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23500 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-JunD |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Packaging Size | 100ul |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Storage | Refrigerated |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | GLUT3 Mouse |
| Strength | 100ul |
| Brand | affinity |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Manufacturer | Roche |
| Storage | Refrigerated |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | PGP9.5 Mouse |
| Strength | 100ul |
| Brand | affinity |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Storage | Refrigerated |
₹ 230000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-Cortactin |
| Strength | 100ul |
| Brand | Affinity |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Packaging Type | Vial |
| Packaging Size | 0.1 ml |
| Storage | Refrigerated |
S R Group Microbiology Reagents offer essential chemicals for diverse lab applications. Our collection includes Tris, Tris-HCL, Sodium Chloride, Sucrose, Glycine, HEPES Free Acid, X-Gal, IPTG/X-Gal Spray Solution, Glycerol, EDTA Solution, and EDTA Disodium Salt. These reagents are ideal for buffers, staining, and molecular biology protocols, ensuring reliable and accurate results.
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Assay Type | Biochemistry |
| Pack Size | 50 Tests |
| Form | Lyophilized |
| Sample Type | Plasma, Whole Blood |
| Storage Temperature | 15 to 25 C |
| Shelf Life | 12 Months |
| Brand | Erba |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Analyte | Glucose |
| Test Format | Biochemistry Kit |
| Pack Size | 2x50mL |
| Methodology | Kinetic |
| Instrument Compatibility | Semi-Automated |
| Application | Biochemistry |
| Specimen Type | Serum |
| Reagent State | Liquid Stable |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Analyte | Glucose |
| Test Format | Biochemistry Kit |
| Pack Size | 2x50mL |
| Methodology | Kinetic |
| Instrument Compatibility | Semi-Automated |
| Application | Biochemistry |
| Specimen Type | Serum |
| Reagent State | Liquid Stable |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Analyte | Glucose |
| Test Format | Biochemistry Kit |
| Pack Size | 2x50mL |
| Methodology | Kinetic |
| Instrument Compatibility | Semi-Automated |
| Application | Biochemistry |
| Specimen Type | Serum |
| Reagent State | Liquid Stable |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Analyte | Glucose |
| Test Format | Biochemistry Kit |
| Pack Size | 2x50mL |
| Instrument Compatibility | Semi-Automated |
| Methodology | Kinetic |
| Application | Biochemistry |
| Specimen Type | Serum |
| Reagent State | Liquid Stable |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Analyte | Glucose |
| Test Format | Biochemistry Kit |
| Pack Size | 2x50mL |
| Methodology | Kinetic |
| Instrument Compatibility | Semi-Automated |
| Application | Biochemistry |
₹ 23000 / Piece Get Latest Price
| Packaging Size | 100ul |
| Packaging Type | Vial |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | Angiopoietin |
| Strength | 100ul |
| Brand | affinity |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Storage | Refrigerated |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-FAK |
| Strength | 100ul |
| Brand | affinity |
| Indication | Breast Cancer |
| Route of Administration | IV |
| Form | Injection |
| Vial Volume | 1 vial |
| Storage | Refrigerated |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-PKC delta (Ser645) Antibody |
| Strength | 0.1mg |
| Brand | affinity |
| Packaging Size | 0.1 ml |
| Indication | Breast Cancer |
₹ 23000 / Vial Get Latest Price
| Molecule | P-SHP2 (Tyr542) Antibody |
| Strength | 100 mg |
| Packaging Size | 0.1 ml |
| Brand | Affinity |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Goat IgG, F(ab') fragment 1.0 mg |
| Strength | 1.0mg |
| Brand | jackson |
₹ 37000 / Piece Get Latest Price
| Molecule | Anti-Mouse HER2 (domain I) Antibody (H2Mab-304) |
| Strength | 1mg |
| Brand | Medchem express |
Ram Bhajan Dwivedi (CEO)
S R Group
Ground Floor, D-17/103, Sector -3, Maharaja Agrasen Dharamshala Sector 3
New Delhi - 110085, Delhi, India